
Meer natuur in het Buijtenland van Rhoon
AlgemeenRHOON - In het Buijtenland van Rhoon zijn nieuwe hoogstamfruitbomen geplant. De aanplant is goed voor de biodiversiteit en zorgt voor karakteristieke doorkijkjes voor wandelaars en fietsers. Burgemeester Cees Pille verrichtte de openingshandeling met het planten van een fruitboom op vrijdag 20 februari. Er zijn in de polder Buitenland 36 fruitbomen, 2100 m1 hagen en 27 knotbomen geplant.
De nieuwe beplanting past binnen het streefbeeld voor het Buijtenland van Rhoon, waar natuur, landbouw en recreatie samenkomen. De fruitrassen zijn in overleg met onder meer de Herenboeren geselecteerd, de communityboerderij bij De Buytenhof. Agrariërs in het gebied spelen een belangrijke rol bij natuurinclusieve landbouw en natuurbeheer.
Volgens burgemeester Pille laat het Buijtenland zien dat natuur, landbouw en recreatie elkaar kunnen versterken. Het open landschap is volgens hem van grote waarde voor inwoners en regio en biedt ruimte om te wandelen, fietsen en tot rust te komen.
De aangeplante fruitrassen hebben een cultuurhistorische waarde. Het gaat om soorten die vroeger veel voorkwamen in het boerenlandschap, maar tegenwoordig zeldzaam zijn. De burgemeester plantte een Kruidenierspeer, een ras dat zijn naam dankt aan de familie Kruidenier uit Charlois, die daar een exportbedrijf in groente en fruit had.
De combinatie van fruitbomen, hagen en knotbomen vergroot de natuurwaarde. Heggen bieden beschutting aan kleine dieren, hoogstamfruitbomen en knotwilgen zijn geschikt als broed- en schuilplaats voor vogels en het fruit vormt voedsel voor insecten, vogels en mensen. In de afgelopen jaren is in het gebied meer dan 30 kilometer aan natuurvriendelijke oevers aangelegd en worden gewassen als vlas, oergranen en huttentut geteeld.
De werkzaamheden worden uitgevoerd door Dick Klok Cultuurtechniek. In totaal komt er 14 kilometer aan heggen en struweel en wordt 10 hectare hoogstamboomgaard aangelegd. Ook in de Zegenpolder is een nieuwe hoogstamboomgaard geplant.
De komende jaren worden nieuwe wandel-, fiets- en ruiterpaden aangelegd, evenals picknickplekken, uitkijkpunten en een natuurspeeltuin. Vanaf de Poort van het Buijtenland loopt een wandelroute richting de polder Buitenland. Dankzij verharde paden worden delen van het gebied ook beter toegankelijk voor mensen met een rolstoel of kinderwagen.
Foto: Pauline Schouwenburg




















