
Overhandiging van vluchtsleutels
AlgemeenALBRANDSWAARD - Burgemeester Jolanda de Witte heeft op dinsdag 27 mei zo’n honderd vluchtsleutels uitgereikt aan bewoners van de Bongerd, Waalstraat en Landjonker. De actie maakt deel uit van een landelijke campagne om mensen bewust te maken van brandgevaar en hen voor te lichten over wat te doen bij brand. Wijkbrandweerman Jeffrey Jacobs vertelt hier meer over.
“De vluchtsleutel is bedoeld om ervoor te zorgen dat mensen bij brand snel en veilig hun woning kunnen verlaten. Het komt regelmatig voor dat mensen niet snel de weg naar buiten kunnen vinden. Veel mensen hebben moeite om in paniek de juiste sleutels te vinden. Vooral senioren lopen daarin risico, omdat zij vaak van oudsher een grote bos sleutels bij zich dragen.”
Jeffrey vertelt dat je bij brand slechts drie minuten hebt om te vluchten. “En dat is als je geluk hebt. Als iemand bijvoorbeeld binnen een step- of fietsaccu oplaadt, kan er zoveel rook vrijkomen dat je die drie minuten waarschijnlijk niet eens meer hebt.” Daarom is het belangrijk om goed voorbereid te zijn. Hang een sleutel van de woning aan de vluchtsleutelhanger en plaats deze op een zichtbare plek in de buurt van de voordeur.
Naast het hebben van een vluchtsleutel, worden mensen ook bewust gemaakt van andere belangrijke zaken rondom brandveiligheid. “Ik raad iedereen aan om eens een vluchtplan te testen. Wat doe je als er brand uitbreekt en je kinderen hebt, wie pakt wie? Weet je waar alles ligt? Wat is de snelste route naar buiten? Door zo’n test merk je bijvoorbeeld dat rommel op de trap erg onhandig is als je snel naar buiten moet.”
Sleutelactie
“Op veel seniorenwoningen zitten ook steeds meer knopcilinders. Dan heeft de vluchtsleutel geen functie, want deze deuren kunnen al van binnenuit geopend worden zonder sleutel in geval van een calamiteit. Voor de sleutelactie hebben wij een aantal complexen uitgekozen, waarvan ik weet dat daar geen knopcilinders aan de binnenkant zitten”
Rijnmond Veilig-app
“Wij adviseren om de Rijnmond Veilig-app te downloaden. Daarmee blijf je op de hoogte van alle calamiteiten in jouw omgeving. En weet je precies wat je moet doen bij een ongeluk met gevaarlijke stoffen, waarbij een gifwolk jou kant op komt. Ook bij een grote brand in de buurt geeft de app belangrijke informatie. De Rijnmond Veilig app houdt je exact op de hoogte van wat er speelt in jouw regio en welke actie nodig is.
Verder kunnen mensen een woningcheck aanvragen en dan kom ik bij hen thuis. Daar zie ik vaak dingen zoals stekkerdozen die niet goed zijn aangesloten, elektrische dekens die niet goed gebruikt worden, of ouderwetse frituurpannen zonder thermostaat. Dat zijn risico’s waarop ik mensen wijs. Ik geef advies om daar op te letten of het anders aan te pakken, zodat de kans op brand aanzienlijk vermindert.”
Informatie
Iedereen kan contact opnemen met Jeffrey Jacobs voor vragen of advies via 06 39353833 of jeffrey.jacobs@vr-rr.nl















